Az NFL babérjaira törő ligák mindig is voltak, és talán mindig is lesznek. Az XFL is egy efféle vállalkozás volt, de hozzá kell tenni az egyik legérdekesebb próbálkozás. A liga ötlete 2000-ben merült fel, majd 2001-ben játszották az első és egyben utolsó szezont. Alapítója Vince McMahon, a WWF feje. Nem, nem az aranyos, állatvédő, pandamacis WWF-é, hanem a World Wrestling Federation (Pankrátor szövetség) elnöke.
Az XFL alapkoncepciója az volt, hogy az "igazi football" kerüljön előtérbe. Kevesebb szabály, nagyobb zúzás! 8 csapat vett részt a ligában nyugati és keleti divízióra osztva.
XFL szabályok
Először is, semmi műfű vagy zárt stadion. Kötelező volt természetes gyepen játszani. Ezzel is vissza mentek a football gyökereihez.
A meccsek nem pénzfeldobással kezdődtek, hanem egy nagyon érdekes szabály döntött a labdabirtoklás jogáról. Ez az opening scramble. A vízilabdából ismert ráúszáshoz tudnám hasonlítani, csak itt éppen "ráfutás". A két csapatból egy-egy játékos feláll a 30 yardos vonalra. A labdát a félpályára teszik, bírói sípszóra aki kapja, marja! Érdekes és látványos mutatvány, de sok sérülés származott belőle...
Nincs fair catch szabály. Ha egy puntot a pályán kívülre rúgtak, 10 yard büntetés járt, nem számít lepattant-e vagy sem.
Nem volt touchdown utáni extra pont rúgás. Túl egyszerű pontszerzés volt az XFL vezetőségének. Ők úgy gondolták, minden pontért meg kell küzdeni. A két yardos vonalról volt egy lehetőség a pontszerzésre, mint az NFL-ben a kétpontos kísérlet. De itt csak egy pontot ért, ha bevitték a játékszert. Ezen felül a rájátszásban életbe lépett egy kiegészítés, lehetett 2 illetve 3 pontosra menni. Ehhez messzebbről kellett átjutni a gólvonalon.
Az XFL hosszabítás szabálya hasonló, mint a mai egyetemi fociban. Vagyis mindkét csapat az ellen 20 yardosáról támad. Különbségek természetesen ebben is vannak. Például, négy kísérlet alatt kell pontot szerezni és csak a negyedikre lehet mezőnygóllal próbálkozni. Ha "A" csapat kevesebb mint négy down-ból szerez pontot, akkor "B" csapatnak is csak annyi lehetősége van eljutni a célig, mint amennyiből "A" elérte.
Míg az NFL-ben 53 játékost lehet nevezni egy meccsre, addig ez a létszám 38-ra volt korlátozva az X-es ligában. Egy csapatban csupán két irányító kapott helyet és egy rúgó, aki punter is egyben.
Általánosított játékos fizetéseket vezettek be. 5000 dollárt kerestek hetente a QB-k, 3500-at a rúgók. A többi poszton bevethető gladiátor pedig egységesen 4500 zöldhasút.
Lebonyolítás
Amikor vége lett az NFL szezonnak, kezdődött az XFL (február 3-tól április 21-ig). Az alapszakaszban tíz meccset játszottak a csapatok. Divíziónként a két legjobb mérleggel záró csapat vívott csatát a döntőért, amely a The Million Dollar Game nevet kapta. Egész egyszerűen azért, mert a nyertes együttes tagjai között egy millió dollárt osztottak szét. 2001 bajnoka Los Angeles egyesülete lett.
Süllyesztő
Bár csak 10%-ban maradt el a stadionok látogatottsága az elvárttól, televíziós nézettsége alacsony maradt. Az NBC nem volt hajlandó tovább közvetíteni a pocsék adatokat produkáló XFL mérkőzéseket. Ezzel véget is ért eme érdekességeket felvonultató liga élete! Homer Simpson hiába várta kedvenc bajnoksága második felvonását.
Tiszavirág élete ellenére 33 játékost adott az NFL-nek. Ebből 5 nyert Super Bowlt. Tommy Maddox (QB), az XFL MVP-je egyből kezdőjátékos lett a Pittsburgh Steelersben. Őt Ben Roethlisberger szorította ki a kezdőből 2004-ben.
Mindenki eldöntheti, szüksége lenne-e egy alternatív, NFL-en kívüli ligára. Egy biztos: innovatív és érdekes kezdeményezés volt!
U.I.: Egy kis extra, nemrégiben volt cheerleaderes poszt a blogon... az XFL hölgyei is megküzdenek a football-t kedvelő Urak kegyeiért!
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a Facebook oldalunkhoz!